Hartford Schools Nominate 44 for Teacher of the Year

Spotlight on Excellence     Issue 24     March 2013

Hartford Schools Nominate 44 for Teacher of the Year

 
                                  Last year's Teacher of the Year Nominees
 
Forty-four teachers have been nominated by their schools to participate in the 2013 Teacher of the Year competition for Hartford Public Schools.  Each school-based nominee will now undergo an intensive screening and interview process conducted by a special district-wide Teacher of the Year committee made up of Hartford Public School curriculum directors, officials from the Hartford Federation of Teachers and former winners of the event.  After its review, the committee selects three finalists, who will then receive a video-taped school-site visit for the final evaluation and be asked to complete a series of written essay questions.  The winner will be announced on Thursday, May 23, at the annual Teacher of the Year banquet to be held in Marriott Hartford Downtown Hotel, located at 200 Columbus Blvd.  “This banquet is the signature event of the school year,” Superintendent Christina M. Kishimoto said. “In this period of sweeping educational reform, it is more important than ever to show our appreciation for what effective teachers do every day.”  Nominees, among other things, must be tenured K-12 teachers in Hartford Public Schools; must exhibit exemplary teaching skills, show commitment to the belief that all children can learn and must be active in community and humanitarian affairs. Last year’s winner was Keith Sevigny, a science teacher at the STEM Magnet School at Annie Fisher.
This year’s nominees in alphabetical order and their schools are:

Kimberly Albro – Renzulli Academy for the Gifted

Scott Thomas Baldino – HPHS Law & Government Academy

Joseph Battaglia – Opportunity High School

Lauren Belair – Breakthrough II Magnet School

James Bengiovanni – Hartford Magnet Trinity College Academy

Valerie Bond – M.D. Fox School

Susan Canty – Great Path Academy

Lisa Camargo – Bulkeley Upper School

Michelle Delisle – Jumoke Academy @ Milner School

Vanessa Diaz-Valencia – Early Reading Lab @ Betances School

Juan Dominguez – Bulkeley Lower School

Dishonda Dukes – Breakthrough Magnet

Anila Duro – Asian Studies Academy

Kim Gazdzicki – America’s Choice @ SAND School

Mary Sue Hincks – STEM Magnet School @ Annie Fisher School

Jacqueline Hoyos – Maria C. Sanchez Elementary School

Barbara Kiczuk – Alfred E. Burr Elementary School

Patrick Lawrence – Noah Webster MicroSociety Magnet School

Danielle Lefebvre – Expeditionary Learning Academy @ Moylan School

Rodney Libert – Weaver Journalism & Media Academy

David Mangus – HPHS Academy of Engineering & Green Technology

Marrero Mario – STEM Magnet School @ Betances

Melissa Mecham – Parkville Community School

Corey Moses – High School, Inc.

Tiffany Moyer-Washington – Classical Magnet School

Joseph Mugovero – Martin Luther King Jr. Elementary School

Mary Mullen-Barnett – Pathways to Technology Magnet School

Emilia Oliveira – McDonough Expeditionary Learning School

Nancy Oporto-Brown – University High School of Science & Engineering

Gail Panciera – Environmental Sciences Magnet School @ Mary Hooker

Nicole Perakos – Fred D. Wish Elementary School

Maria Polowinkin – HPHS Nursing Academy

Claudia Portal – Sport & Medical Sciences Academy

Amy Romanchuck – James H. Naylor/CCSU Leadership Academy

Antonio “Tony” Ruiz – West Middle School

Victoria Shears – Latino Studies Academy @ Burns School

Richard Stohl – R.J. Kinsella Magnet School of Performing Arts

Maureen Sweeney – Culinary Arts Academy

Jennifer Taliercio – Global Communications Academy

Phoebe White – Eleanor B. Kennelly School

Sharon Whitney – John C. Clark Elementary School

Geneva Williams – Simpson-Waverly Elementary School

Loretta Williams – Batchelder Elementary School

Sharon Wimbish-Flowers – Sara J. Rawson Elementary School

 

Congratulations 2013 Teacher of the Year nominees!!!

Leave a Reply